Uwaga! Sezon na kleszcze


Sezon największej aktywności kleszczy przypada zwykle na dwa okresy. Pierwszy trwa od maja do czerwca, a drugi przypada na wrzesień i październik.

Jednak w latach, gdy zimy są łagodniejsze, sezon ten może się zacząć w styczniu
i trwać do grudnia, czyli przez cały rok ponieważ kleszcze są aktywne od temperatury 5 stopni Celsjusza.

Poniższe informacje będą szczególnie przydatne dla tych osób, które jesienne dni lubią spędzać w lasach i na łąkach.

Co warto wiedzieć o kleszczach?

Kleszcze są pasożytami żywiącymi się naszą krwią.

Gdzie się na nas czają? Tam, gdzie zielono i pięknie. A więc w lasach, parkach, ogrodach, innych terenach zielonych.

Co należy zrobić aby chronić przed kleszczami?

  • Unikać miejsc, w których mogą przebywać kleszcze (krzaki, trawy)
  • Odpowiednio się ubierać (osłaniać wszystkie części ciała),
  • Stosować środki odstraszające kleszcze
  • Oglądać skórę i zmieniać ubranie tuż po przyjściu z lasu,

O to co zrobić, kiedy w nasze ciało wbił się kleszcz zapytaliśmy lek. med. Joannę Krasicką specjalistę Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o.

-Jeśli zauważymy kleszcza przyczepionego do skóry, przede wszystkim musimy go w jak najkrótszym czasie usunąć. Na ryku dostępnych jest kilka urządzeń do usuwania kleszczy, ale zwykły zestaw cienkich końcówek pęsety działa bardzo dobrze. Nie smarujemy miejsca z pasożytem, żadnymi preparatami. Dopiero po usunięciu pasożyta możliwa jest dezynfekcja miejsca ukłucia.

Pomimo faktu, że pokucie przez kleszcza jest całkowicie bezbolesne, a sprawca wyjątkowo mały, konsekwencje przenoszonych przez niego chorób mogą długotrwale wpłynąć na nasze życie.

-Jeśli doświadczasz objawów podobnych do grypy, takich jak senność, gorączka lub ból głowy należy skonsultować się z lekarzem. Bezzwłocznie należy udać się do lekarza, gdy zauważysz rumień w kształcie okręgu, który pojawia się dookoła miejsca po kłucia. Może to znaczyć, że zostałeś zakażony krętkami Borrelia. W przypadku ugryzienia kleszcza trzeba być szczególnie ostrożnym. Mogą minąć trzy tygodnie lub więcej, nim objawy infekcji staną się zauważalne – dodaje specjalistka.

Najgorszym finałem kontaktu z kleszczem jest kleszczowe zapalenie mózgu. Borelioza – oprócz zmiany skórnej (rumień) we wczesnych stadiach boreliozy mogą pojawić się bardziej ogólne objawy, takie jak zmęczenie, zawroty i bóle głowy. Następnie ujawniają się różne inne objawy boreliozy, najczęściej w postaci zapalenia stawów i zaburzeń neurologicznych. Inne rzadsze symptomy mogą obejmować bóle i problemy z sercem, aż po poważne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Grupa miłośników zwierząt stworzyła na swoim blogu interaktywną mapę kleszczy. Może być ona uzupełniana również przez użytkowników.

Oto regiony Polski, w których natkniemy się na największe skupiska tych niewielkich pajęczaków:

https://ciemnastronawiosny.pl/mapa-kleszczy

Wszystko o kleszczach na stronie:

https://www.kleszcze.info.pl/


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content