Udar mózgu. I co dalej? Rehabilitacja poudarowa – Wróć do życia po udarze


Leczenie pacjentów po przebytym udarze, powinno być wielokierunkowe. Najistotniejszy jest okres pierwszych 6 miesięcy, który upłynął od momentu zakończenia leczenia szpitalnego. Szybkie rozpoczęcie terapii jest na wagę złota w procesie rehabilitacji pozwalając osiągnąć najlepsze efekty. 

Dzięki ukierunkowanym programom rehabilitacji osoby po udarze mózgu mogą stać się w dużej mierze niezależne. Samodzielność w szczególności możliwość wstania z wózka, podpisania się czy zwykła codzienna rozmowa to główne cele pacjentów. 

W terapii poudarowej istotny jest udział całego zespołu rehabilitacyjnego, w skład którego wchodzą między innymi lekarz, fizjoterapeuta (masaże, ćwiczenia), psycholog (częste są zespoły depresyjne), logopeda (przy zaburzeniach mowy) oraz rodzina, która w programie rehabilitacji odgrywa istotną rolę (zagadki, krzyżówki, drobne zadania matematyczne, szachy, warcaby). Instrukcje dla opiekunów pacjenta powinny dotyczyć profilaktyki wtórnej udaru, na przykład kontroli ciśnienia tętniczego, stosowania diety, rezygnacji z nałogów, unikania stresów oraz dalszej rehabilitacji w warunkach domowych.  


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content