W dzisiejszych czasach problemy z pamięcią często wynikają z faktu, że stajemy się bardzo wygodni
i nie staramy się zapamiętywać nowych informacji. Czas na zmianę! Nasz mózg posiada zdolność uczenia się niemal do końca życia. Im wcześniej zajmiemy się pracą nad mózgiem, tym lepszych efektów możemy oczekiwać.
Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu sprawności umysłowej do późnej starości warto wprowadzić do swojego planu dnia nawyki usprawniające naszą pamięć i koncentrację np. uczenia się nowych słów, numerów telefonów czy też zapamiętywania listy zakupów.
Jeżeli mamy problemy z pamięcią, oznacza to, że jest ona po prostu nie wyćwiczona. Sprawnie pracujący mózg jest to w dużej mierze kwestia naszej pracy.
Skorzystaj z kilku praktycznych wskazówek i trenuj mózg każdego dnia!
- Ćwiczenia na koncentrację
Wyspecjalizowanym rodzajem gimnastyki umysłu jest mentalny trening aktywizacyjny (w skrócie MTA). Już kilka minut MTA dziennie pobudza komórki nerwowe i wprowadza mózg w stan intensywnej aktywności intelektualnej.
Przykładowe ćwiczenia MTA to np. skreślanie sylab w tekście, zaznaczanie wyrazów zawierających określone końcówki, literowanie wyrazów od tyłu, czytanie do góry nogami. Poniżej przykładowe ćwiczenia, które można wykonać w każdej wolnej chwili:
- Odszukaj po kolei liczby od 1 do 30
- Ile trójkątów widzisz na obrazku?
- Wypełnij poniższe pola odpowiednimi liczbami – tak aby we wszystkich polach każda liczba w danym wierszu i danej kolumnie występowała tylko raz
- Ćwiczenia na spostrzegawczość
- Znajdź 2 takie same domy
- Czy z porozrzucanych elementów można ułożyć dolny obrazek?
- Znajdź drogę do wyjścia z labiryntu